fractal@fractal.cz
+420 222 512 000 Po - Pá 8:00-18:00

USA: obytným vozem z Los Angeles do San Francisca

16 denní dobrodružství s obytným vozem po vlastní ose – to je Amerika. „Klasika“, která Vás provede přes Kalifornii, Utah, Arizonu a Nevadu. Nechte si vytvořit profesionální itinerář na míru a poznejte známé i méně známé národní parky amerického jihozápadu.

S obytným vozem máte tu pravou volnost k objevování krás národních parků. Na Vás záleží kam se vydáte a jak dlouho se tam zdržíte. Při svém putování jihozápadem nesmíte minout Grand Canyon, Zion nebo Yosemity, ale zážitky Vás čekají i v Antelope Canyon, Monument Valley, Bryce Canyon, Yoshua Tree, nebo v Arches. Pak jsou ale místa, která sice nejsou tak známá, ale o nic méně úchvatná – Canyon de Chelly, Saguaro, Mesa Verde…, nebo města duchů Jerome, Goldfield a další.
Ameriku není těžké si zamilovat, v každém státě, v každém koutě země, najdete jedinečná místa a inspiraci se sem znovu vracet.

Ve Fractalu připravujeme cesty (nejen) do USA vždy na míru podle konkrétních zadání, tak aby splňovaly vysoké nároky našich klientů. Nejenom samotná trasa musí mít „hlavu a patu“, ale i typ pronajatého vozu musí odpovídat Vašim potřebám, stejně jako letenky, ubytování (chcete si udělat zastávku třeba v New Yorku, nebo si zaletět na Havaj?), aktivity a výlety. Nesnažíme se být nejlevnější, ale nejkvalitnější.
Ozvěte se nám a my Vám zpracujeme nabídku, tak aby Amerika nebyla jen Vaším snem. Rádi Vám zpracujeme i variantu s osobním vozem nebo motorkou a zajištěným ubytováním po trase.1. den: PRAHA – LOS ANGELES
Odlet z Prahy do Los Angeles. Protože se jedná o náročnou a dlouhou cestu doporučujeme zvolit stopover na východním pobřeží např. v New Yorku, Filadelfii, Bostonu nebo i dalších zajímavých místech. 
Po příletu přesun (transfer) do hotelu v oblasti Hollywoodu nebo Beverly Hills.2. den: LOS ANGELES
Vydejte se na prohlídku tohoto fascinujícího města plného zábavy. Navštivte proslulou ulici Hollywood Boulevard s Walk of Fame, Beverly Hills s luxusními rezidencemi, pláže v Santa Monice a další zajímavosti. Pokud jste milovníky umění, nevynechejte při svém pobytu ani návštěvu muzea a vily J.Paul Getty.
Fakultativně Vám zajistíme soukromého průvodce, výlety typu HopOn – HopOff, vstupenky do Universal Studios, Disneylandu, let helikoptérou a pod.


3. den: LOS ANGELES – JOSHUA TREE – LAKE HAWASU n. KINGMAN / 450 km – 4,5 hod 

Ráno se přesunete do autopůjčovny, kde si přeberete obytný vůz (čeká Vás instruktáž a seznámení se s vozem). Poté se  už vydáte se na cestu.
Následující trasa je dlouhá cca 200 mil a je návrhem, jak si během několika dní užít nejbližší národní parky, ale Vy jste pouze limitováni termínem jeho vrácení. Pro návštěvu parků je výhodné si koupit permanentku. Těch je více druhu, ale pro turisty je určena pouze AMERICA THE BEAUTIFUL – AGENCY ANNUAL PASS. Ten budete předkládat při každém vjezdu do parku spolu s pasem nebo řidičským průkazem. Koupit si ji můžete přímo u vstupu do národního parku za 80 USD.
Vaše první zastávka bude u Národního parku JOSHUA TREE, je situován severovýchodně od Palm Springs, v nadmořské výšce od 1000 do 1700 metrů. Do části parku zasahuje Coloradská poušť a Mohavská poušť.Zdejší žulové skály jsou protkány řadou naučných stezek, zajímavá je například stezka u skály Cap Rock, kde se mohou návštěvníci seznámit s místní flórou a faunou. Také se zde dozvíte spoustu důležitých informací o tom, jak v těchto náročných přírodních podmínkách dokázali žít lidé. V parku se můžete kochat neuvěřitelnými formacemi skal, kameny vysoké místy až 100 metrů zde tvoří chaotická bludiště.                 

Z Joshua Tree se vydejte dále buď do městečka Kingman, který by měl být povinnou zastávkou pro milovníky slavné Route 66, nebo do města
Lake Havasu – sportovní a relaxační oblasti na řece Colorado a na hranici mezi Kalifornií a Arizonou. V Lake Havasu je ideální místo pro 1-2 dny odpočinku a vodním aktivitám, můžete si zde pronajmout loď, nebo třeba paddleboard a vydat se za vodním dobrodružstvím. Naprosto unikátní a výjimečný je most který se klene přes Bridgewater Channel na ostrov. Kompletně pochází z 600 let starého londýnského mostu, který překlenoval Temži dlouhá staletí a byl kvůli výstavbě nového mostu rozebrán, prodán a převezen do USA, kde jej znovu postavili. 


4. den: LAKE HAWASU / KINGMAN – GRAND CANYON / 380 km – 4 hod.

Dnes Vás čeká k proslulému Grand Canyonu. Ať už vyrážíte z Lake Havasu nebo Kingmanu můžete jet přes Williams a Seligman, dvě městečka s původní atmosférou Old Route 66, pojedete dokonce po nejdelším úseku původní Route 66.
Cestou k přírodnímu divu světa, Grand Canyonu, budete projíždět zemí Navahů. Jižně od městečka Flagstaff můžete navštívit kaňon Oak Creek.


5. den: GRAND CANYON 

Volný program a celodenní prohlídka kaňonu. Fakultativně zajištění přeletu helikoptérou.

Velký Grand Canyon je nejznámější, ale mylně považován za největší kaňon na světě. Vytvořila jej řeka Colorado v severní Arizoně ve Spojených státech amerických. Kaňon, který tok řeky Colorado modeloval milióny let, je téměř 446 kilometrů dlouhý, se šířkou od 500 metrů do 29 kilometrů. Největší hloubka je okolo 1 600 metrů. Řeka Colorado a její přítoky se téměř dva milióny let zařezávají vrstvu po vrstvě sedimenty coloradské plošiny. 
Jižní okraj (South Rim): K jižnímu okraji obří hříčky přírodních sil o délce pěti set, šířce dvaceti a hloubce dvou kilometrů přijedete silnicí č. 64. Není člověka, který při prvním spatření Velkého kaňonu – Grand Canyon neotevře ústa v němém úžasu. Jižní okraj nabízí neopakovatelné rozhledy na strašlivý škleb obnažených vrstev hornin, které by mohly jazykem geologů vyprávět o dobách dávno minulých. V Grand Canyon Village vede podél srázu pěší stezka Rim Trail. Ale ty nejhezčí vyhlídky, jako Hopi Point leží západně od střediska a jezdí k nim autobusy přehledně značené kyvadlové dopravy – Shuttle (zdarma).


6. den: GRAND CANYON – MONUMENT VALLEY – ANTELOPE CANYON / 470 km – 5 hod
Po včerejším „odpočinku“ Vás dnes čeká opět náročná cesta. Cílem je sice městečko Page a Antelope Canyon (cca. 2,5 hod. od Grand Canyon Village), můžete si ale ještě udělat zajížďku do Monument Valley.

Americký národní park Monument Valley je znám hlavně z reklam na jistou značku cigaret. Tabák je však to poslední, co zde naleznete. Je to totiž posvátné místo původních obyvatel Ameriky. Po dlouhé cestě písečnou pustinou se najednou návštěvník ocitne u bran národního parku. Ještě kousek musíte popojet a objeví se před vámi první skály nejrůznějších tvarů. Působí majestátně, záhadně a mnohdy i komicky. Je to však místo s dlouholetou tradicí a od pradávna vzbuzuje v lidech úctu. Fakultativně: 3,5 hod výlet „Navaho Monument Valley Tour„ s indiánským průvodcem z kmene  Navaho.
Později příjezd do Page ke kaňonu Antelope a jezeru Lake Powel.


7. den: ANTELOPE CANYON – BRYCE CANYON / 250 km – 3 hod.

Pouhých pár mil východně od arizonského městečka Page leží úzký štěrbinový kaňon vyřezaný do červeného pískovce periodickým působením říčky Antelope Creek. Jedinečná katedrála světla s pravidelně obroušenými stěnami je ukryta pod povrchem okolního terénu až v hloubce 10 metrů. V čase právě kolem poledne, v době, kdy je slunce nejvýše na obloze a dovnitř dopadají kolmo jeho paprsky, rozehrává se zde nepopsatelné divadlo – jedinečná hra světel a stínů.

Fakultativně výlet do kaňonu Antelope, bezpochyby jednomu z nejúchvatnějších a nejfotografovanějších míst na americkém středozápadě.  Doporučujeme objednávat s dostatečným časovým předstihem – nejlepší časy prohlídky (kolem poledne) jsou obvykle dlouho dopředu obsazené.

Odpoledne přejezd do Bryce Canyon.


8. den: BRYCE CANYON

Volný program – prohlídka Bryce Canyon.
Park protínají desítky kilometrů delších i kratších stezek. Nejvíce oblíbená je Navajo Loop Trail, která vede ze Sunset Point a končí po skoro sedmi kilometrech ve Fairyland Point. Strmá cesta Vás zavede ke dnu kaňonu, a kde se Vám otevře výhled na kamenné věže v neopakovatelných perspektivách. Zde si člověk uvědomí nekonečnou práci vody, která po miliony let omílá pískovec a obrušuje skálu v tenké ostny. Vytáhlé věže v Queen Garden v závěru trailu pak patří k těm nejkrásnějším. K severnímu odloučenému konci Rainbow a Yovimpa Point vede asfaltová silnice podél okraje hluboké strže. Na dvaceti devíti kilometrech lze zastavit u mnoha vyhlídek a odpočívadel. 


9. den: BRYCE CANYON – ZION / 120 km – 1,5 hod

Přejezd do nedalekého a jednoho z nekrásnějších národních parků v Severní Americe – Zion. Nachází se rozkládá na ploše 593 km2 na rozhraní tří geologických oblastí, konkrétně Colorado colorádské plošiny, velké kotliny a mojavské pouště. Nejvyšším bodem celé oblasti je přitom vrchol Horse Ranch Mountain, který dosahuje 2660 m.n.m. Nejzajímavější místa parku se nacházejí v oblasti okolo hlavní silnice, Highway 9, která se line v soutěsce zvané Zion Canyon. Celým parkem se dá procházet díky několika turistickým stezkám, po nichž mohou turisté obdivovat místní takřka nedotčenou krajinu z několika vyhlídek, z nichž lze uvést například Observation Point či Lava Point. 


10. den: ZION – LAS VEGAS / 260 km – 3 hod

Milované i zatracované, pohádkové i kýčovité, město hříchu i říše snů, ve které nic není nemožné a která prý poskytuje vše, po čem lidé touží. To všechno a mnohem více jsou charakteristiky města, které neprahne po ničem jiném, než své návštěvníky dokonale pobláznit. Vítejte v Las Vegas.

Ať už na vás Las Vegas zapůsobí jakkoli a ať si v něm vyberete jakoukoli formu trávení volného času, věřte, že se vám vryje pod kůži. Je to totiž město, které nenechá nikoho klidným, které si s žádným jiným místem na naší planetě zaručeně nespletete a hlavně: Je to město, na které se nezapomíná…


11. den: LAS VEGAS – MAMMOTH LAKES / 500 km – 5,5 hod

Přejezd do Mammoth Lakes na východní straně NP Yosemite. Po několika dnech strávených kolem kaňonů a v relativně suchých oblastech se ocitnete v hustě zalesněných lesích, vysokých horách a zcela určitě vás bude čekat i první setkání s medvědy. Vítejte do Národního parku Yosemite.
Mammoth Lakes je skvělá základna pro pěší tůry, rybaření, horká kola, ale i milovníci vody a pádlování si zde přijdou na své. Pokud máte čas, určitě si v Mammoth nechejte jeden den na aktivní odpočinek.


12. den: MAMMOTH LAKES – YOSEMITE / 170 km – 2,5 hod

Přejezd do centra NP Yosemite kolem jezera Mono. Cestovatelům se v Lee Vining otevře úchvatný pohled na obrovské modré jezero Mono Lake, z něhož trčí šedivě bílé vápencové věže – tufy. Každého překvapí, že hladina Mono Lake je rozlita ve výšce 1952 metrů. Mono Lake bylo kdysi označeno za mrtvé jezero. Nežijí v něm ryby, neboť je téměř třikrát slanější než obyčejná mořská voda. Odpoledne příjezd do Yosemite Valley.


13. den: YOSEMITE

Yosemitský národní park disponuje ohromujícím přírodním bohatstvím, najdete zde divokou přírodu, nádherné scenérie, obrovské vodopády, čisté řeky a jezera, jedinečnou faunu i floru.  Jednou z největších zajímavostí je nepřehlédnutelný kilometr vysoký skalní masív El Capitan, který dominuje spodní části údolí. .V parku najdete také spoustu krásných vodopádů, které spadají z vysokých žulových útesů. Nejznámějším vodopádem je Yosemite Fall, který je se svou výškou 740 metrů pátým nejvyšším vodopádem světa. Park se stal známým také díky obrovským stromům sekvojí, které zde hojně rostou. Patří mezi nejstarší stromy v Americe, některé z nich dosahují stáří až 3200 let. Oblast se sekvojemi je jednou z nejnavštěvovanějších, v letních měsících tudy musí projíždět dokonce turistický kyvadlový autobus. Nejznámějšími stromy jsou Grizzly Giant Tree starý 2700 let, ještě starší General Sherman a California Tree, do jehož kmenu byl v roce 1895 vyražen tunel.


14. den: YOSEMITE – SAN FRANCISCO / 320 km – 4 hod.

Brzký ranní přejezd do San Francisca a vrácení vozu. Přesun do hotelu, kde se ubytujete na 2 noci.
Volný program. Navštivte nejznámější památky San Francisca a jeho okolí jako je pevnost Alcatraz a most Golden Gate, nebo Chinatown.


15. den: SAN FRANCISCO – PRAHA

Dnes Vás čeká rozloučení se s USA. Přesun na letiště a odlet zpět domů.
Přílet do Prahy 16. den.


Uvedený program lze na přání jakkoliv upravit – změnit příletové i odletové letiště (např. Las Vegas, San Diego, Denver a pod.), také zkrátit nebo naopak prodloužit. Pro kombinaci s Yellowstonem případně Arches, Canyonlands, Mesa Verde… nebo Sequoia doporučujeme plánovat alespoň 3 týdny, ale i za 12-14 dní, poznáte mnoho parků a krásných míst. Rádi Vám nabídneme i variantu s pronajatým vozem + ubytování po předem naplánované trase. Nadšencům umíme zařídit i cestu na motorce, nebo s doprovodem českého průvodce.

V uvedené nabídce je zahrnut pronájem obytného vozu (RV) renomované americké společnosti (stáří vozů 2-3 roky, za příplatek lze s garancí nového vozu).
Doporučená kapacita 2-4 osoby (max 5 os.)


Se slevou i za příplatek zajistíme menší, nebo větší vozy:

Termín zájezdu: kdykoliv (na přání lze celý program také upravit)

CENA ZA OSOBU: 57.990 Kč
Uvedená cena platí při min. 2 osobách ve dvoulůžkovém pokoji a pronájmu 1 obytného vozu.

Objednávky nebo dotazy zasílejte na: martin.vlasek@fractal.cz

Cena zahrnuje:
* letenka v optimální knihovací třídě
* 2x ubytování v Los Angeles – 3* hotel BW PLUS HOLYWOOD HILLS a 1x v San Franciscu (bez stravování)
* pronájem 1x obytného vozu z Los Angeles do San Francisca na 12 dní
* Promo slevu 50% na jednosměrný poplatek (dostupný ve vybraných termínech)
* Poplatek za připravení vozu (200 USD, může se lišit dle typu vozu)
* Prémiové pojištění vozu
* Kempingové vybaveni –  lůžkoviny (pro 2 osoby) za 120 USD a  kuchyňské vybavení (110 USD)
* Kompletní a detailní informace k celé cestě, včetně mapových podkladů a pod.
* zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje:
* cestovní zdravotní pojištění
* cestovní připojištění
* osobní náklady (suvenýry, ostatní stravování)
* náklady na parkování, poplatky za kempy, pohonné hmoty
* ujeté míle: standardní poplatek 0,35 USD/1 míli. Za poplatek Vám zajistíme zvýhodněné balíčky po 100 nebo 500 mílích, případně neomezené míle
* kempingové židle cca 10 USD/ks
* navigace
* poplatek za generátor
* vstupy do národního parků
* kauce 1000 USD – splatné na místě kreditní (ne debetní) kartou