fractal@fractal.cz
+420 211 150 000 Po - Pá 8:00-18:00

NOVINKY Z CEST

✈Cestovní omezení z důvodu epidemie koronaviru v Číně. Nový typ koronaviru se už rozšířil do všech oblastí a provincií Číny. Podle aktuální bilance si virus dosud vyžádal v Číně přes 500 obětí a přes 28 000 infikovaných lidí. Řada světových zemí, včetně ČR, zpřísnila opatření, aby zabránila dalšímu šíření koronaviru. Česko pozastavilo vydávání víz pro čínské občany a nepřijímá v Číně ani nové žádosti o víza. Od neděle 9. února budou dočasně přerušeny všechny lety mezi ČR a Čínou Mnoho aerolinek zrušilo lety do Číny, například:

Air Astana, Air Canada, Air France, Air India, Air KBZ, Air Seoul, Air Tanzania, Asiana, Austrian Airlines, British Airways, El Al, Iberia, IndiGo, Indonesia’s Lion Air, Jetstar, KLM, Lufthansa, Myanmar, Scandinavian, SCAT, Seoul Air, SkyUp, Swiss Air, Ukraine International, Ural, LOT

Rady pro turisty:

 

✈Pražské letiště dočasně omezí odbavování zavazadel v Terminálu 1, omezení začne platit od 1.března. Kvůli rekonstrukci třídírny zavazadel přesune Letiště Václava Havla odbavovací přepážky velké části dopravců na Terminál 2. Omezení potrvá do konce srpna. Cestující se odbaví na Terminálu 2, pak půjde veřejnou částí na Terminál 1, kde projdou pasovou a bezpečností kontrolou. Změna se týká společností:

AirArabia, British Airways, Emirates, Korean Air, Sichuan Airlines, Air Canada Rouge, BA Cityflyer, FlyDubai, Qatar Airways, UIA, Air transat, ČSA (lety do Soulu), China Eastern, Rossiya, United, American Airlines, Delta, Jet2.com, Ryanair, Ural, Bamboo, Ural Airlines

 

✈Letadla Boeing 737 MAX zůstanou na zemi minimálně do půlky roku 2020. Oznámila to přímo firma Boeing v tiskovém prohlášení. Společnost neočekává, že by regulátoři schválili obnovení provozu  letadel 737 MAX dříve. Náklady, které způsobí vyřazení letadel z provozu, Boeing odhaduje na téměř 19 miliard dolarů. Pozastavení provozu letadel 737 MAX se dotklo také české letecké společnosti Smartwings, která má ve flotile sedm těchto strojů a nedávno vyčíslila škodu z nemožnosti je používat na 1,5 miliardy korun. Provoz letadel 737 MAX byl v březnu 2019 přerušen po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii, které způsobila chyba v softwaru.

 

✈Od začátku března bude Alitalia nově létat do Tokya na letiště Haneda, které se oproti Naritě nachází blíže centru města (cca 20 km jižně). Tato změna kromě lepší polohy přináší také výhodu pro cestující, kteří budou přestupovat na vnitrostátní linku po Japonsku. Haneda je totiž  hlavní hubem společnosti All Nippon Airways, se kterými Alitalia od roku 2018 kooperuje.

 

✈Irský Ryanair se loni stal největší aerolinkou v Evropě po tříleté pauze. Porazil skupinu Lufthansa Group, která sice zaznamenala také rekordní počet přepravených pasažérů, rostla však výrazně pomaleji. Ryanair loni přepravil 152,4 milionů cestujících, meziročně o 9 % více. V absolutním vyjádření je to nárůst o více než 12 milionů pasažérů. Ryanair si přitom postěžoval už dříve, že růst mohl být ještě vyšší, kdyby měl od poloviny roku první letadla 737 MAX. Ta stojí zatím uzemněná a dopravce je ani nepřevzal. Lufthansa Group loni rostla podstatně pomaleji: přepravila 145,2 milionu cestujících, o 2,3 % více než v roce 2018. Statistiky za jednotlivé aerolinky pod skupinou Lufthansa ukazují značně rozdílný vývoj: Eurowings včetně Brussels Airlinase zaznamenaly pokles o 1,4 %, ostatní značky zaznamenaly mírný růst. Jen za prosinec spadl provoz Eurowings o více než sedm procent. Swiss vykázaly růst o 4,7 %, Austrian o 5,1 %.