fractal@fractal.cz
+420 211 150 000 Po - Pá 8:00-18:00

Cestování – podmínky 

Testy při cestě do ČR

Pokud nedojde ke zhoršení epidemiologické situace, byl stanoven termín 8.6.2020, kdy by mělo dojít ke zrušení povinných testů na koronavirus u lidí, kteří se budou vracet z „bezpečných zemí“. Jednat by se mělo hlavně o země střední Evropy – Rakousko, Slovensko, Maďarsko nebo třeba Řecko či Chorvatsko.

Rakousko

K uvolnění režimu na hranicích by podle aktuálních plánů mělo dojít 15.6.2020, to znamená cestování za jakýmkoliv účelem a bez testu. Do tohoto uvolnění by pak mělo spadat i Chorvatsko a Slovinsko.

Jak to bude s Německem je aktuálně otázkou. Ministři prohlašují, že epidemiologická situace v Německu zatím plné otevření hranic neumožňuje, na druhé straně Rakousko plánuje hranice s Německem otevřít právě 15.6.2020. Snad se tak nedostaneme do absurdního stavu, kdy se bude moct jezdit do Německa přes Rakousko ale přes českou hranici ne.

Slovensko

Snaha ze strany MZV je vyjednat stejné podmínky i pro Slovensko, tedy 15.6.2020. Ze strany Slovenska je ale zatím zmiňován termín 22.6.2020, výsledný termín a formát otevření hranic je tak v jednání.

Maďarsko

MZV uvádí, že počítá s otevřením hranic s Maďarskem rovněž od 15.6.2020, aktuálně se ale stále jedná. Rovněž se řeší především bezpečnost turistiky za termálními prameny.

Řecko

Řecko by od 15.6.2020 mělo být pro občany ČR přístupné bez oboustranných omezení, vstup do země by měl být zatím možný pouze přes letiště v Aténách. Od 1.7.2020 se pak předpokládá otevření dalších letišť včetně ostrovních.

Itálie, Malta

V souladu s otevřením hranic Itálie 3.6.2020 MZV nevylučuje změnu cestovních doporučení. V průběhu léta by pak mohlo dojít k uvolnění režimu při cestách na ostrovy Sardinie či Sicílie, následně by se jednalo i o cestách do pevninské Itálie.

Bulharsko

Jednání s Bulharskem teprve probíhají.

Španělsko

Jednání budou probíhat v nejbližší době. Očekává se ochota obou státu obnovit cestování především na ostrovy.

Island

MZV bude jednat o bilaterální dohodě rovněž s Islandem, termín ale zatím není stanoven.

Jižní Korea, Japonsko, arabské země

Jednat se bude s těmito zeměmi hlavně kvůli incomingu. Termín však nebude stanoven dříve, než dojde k otevření vnějších hranic Schengenu (zatím do 15.6.2020, očekává se prodloužení do 15.7.2020).

Egypt, Tunisko, Turecko

Zatím proběhla jednání s velvyslanci těchto zemí. MZV nevyloučilo dvoustranné dohody od poloviny letní sezóny, dřívější termíny jsou tak spíše nereálné.