fractal@fractal.cz
+420 211 150 000 Po - Pá 8:00-18:00

PRAKTICKÉ INFORMACE PRO CESTUJÍCÍ

Cestovní doklady a víza

Před cestou se ujistěte, že máte platný pas do zemí, kam letíte i kde přestupujete. Většina zemí požaduje, aby v době cesty do uplynutí jeho platnosti zbývalo ještě alespoň 6 měsíců. Pro případ ztráty pasu je vhodné jej okopírovat a kopii uložit v jiném zavazadle než originál.
Současně si ověřte, zda do země, kam letíte nebo kde budete přestupovat nepotřebujete víza. Nejlépe vám k tomuto účelu poslouží stránky ministerstva zahraničních věcí (www.mzv.cz). Naleznete tam aktuální seznam zemí s bezvízovým stykem. Stránky obsahují i kontakty na ambasády a konzuláty ostatních zemí, kam je vstup podmíněn udělením víza.

Příchod na letiště:

Cestující se musí dostavit ve vlastním zájmu včas k odbavení, aby mohly být vyřízeny formality související s odletem. Časy uvedené v letence jsou časy odletu letadla. Doporučujeme proto, aby si cestující zjistil tyto informace přímo při koupi letenky. Letecké společnosti i agentury ochotně poradí cestujícím v otázkách pasových, vízových, zdravotních a jiných, nicméně však nenesou zodpovědnost za to, jestliže cestující nemá potřebné cestovní nebo zdravotní doklady v pořádku.

Existuje optimální čas, kdy přijít na letiště k odletu? 

Obecně můžeme říci, že nejpozději bychom měli být na letišti 2 hodiny před vaším plánovaným odletem. Nejpozději 2 hodiny před odletem je otevřena přepážka letecké společnosti a odbavuje na připravený let.

Doporučujeme před cestou na letiště elektronický check-in. Pokud letecká společnost umožňuje elektronické odbavení, odbavte se ještě před vaší cestou. Šetříte tak váš čas.

Pokud si nejste jisti s jakým časovým předstihem máte být na letišti k vašemu odletu, kontaktujte prosím leteckou společnost nebo vašeho cestovního agenta. 

Toto pravidlo je platné pro cestující v ekonomické třídě, převážně evropských letech. Pozor! Na mezikontinentálních letech a na letech se zvýšenou bezpečnostní procedurou jsou vyšší časové nároky na odbavení na letišti.

Do jakých oblastí jsou zvýšené časové nároky?

Oblasti se zvýšenými bezpečnostními pravidly: všechny státy Ruska, Israel, státy v oblasti blízkého východu (Saudská Arábie, Spojené Arabské Emiráty).

Mezi oblasti se zvýšenými bezpečnostními pravidly patří také Spojené státy americké.

Cestující je povinen být na letišti k odbavení svého letu 3 hodiny před stanoveným odletem.

Co dělat, když je na letišti k vašemu letu nepřehledná fronta?

Zeptejte se na přepážce letecké společnosti, kterou cestujete.  Zeptejte se, kdy a kde bude váš let odbavován. Budete tak správně informováni, u které přepážky bude odbavován váš let.

Proč toto pravidlo respektovat?

Letecké společnosti mají k odbavení na palubu každého letadla přísná bezpečností pravidla, která se různí dle destinace a dopravce (případně kombinaci dopravců). Neznáte letiště, váš taxi čeká ve frontě, přecházíte celé letiště. Doporučujeme, vypravit se na letiště raději o hodinu dříve. Odbavíte se, nezmeškáte let, letecká společnost neprodá vaše místo na pře-prodaném spoji a máte jistotu.

Dáte si kávu, vyřídíte e-maily a pokračujete vaším spojem do stanovené destinace.