fractal@fractal.cz
+420 211 150 000 Po - Pá 8:00-18:00

Schengenský prostor

 

Stručné informace o schengenském prostoru

 

Letiště Václava Havla Praha má v současnosti dva terminály určené pro schengenský a non schengenský prostor.

Terminál 1

Je určen pro non-schengenské lety s kontrolou cestovních dokladů. Je tedy nutné, aby cestující měl u sebe platný cestovní doklad (pas), do některých zemí i s vízem. Jedná se především o mimoevropské státy. Pro občany ČR a EU je povolen přístup bez pasu jen do Spojeného království (Velká Británie), Irska, Chorvatska, Bulharska, Rumunska a na Kypr (postačí OP). Nezapomínejme také na celní poplatky.

Terminál 2

Schengenské dohody zaručují volný pohyb osob v rámci všech členských států bez kontrol dokladů na státních hranicích. Schengenský prostor v současné době zahrnuje většinu členských států Evropské unie a navíc Island, Norsko a Švýcarsko.

Obrázek-Členské státy schengenského prostoru

Zdroje k článku: http://www.prg.aero/cs/ a https://www.euroskop.cz/

Obrázek je ze stránky http://ec.europa.eu/

POZOR!

Pokud cestujete pozemní dopravou, je nutné upozornit, že poslední rok byly zavedeny dočasné výjimky a to na německých státních hranicích s Rakouskem, rakouských hranicích s Maďarskem a Slovinskem, na hranicích Dánska s Německem a v přístavech pro trajekty, dále v přístavech pro lodní osobní dopravu v Norsku a jižní a západní části Švédska a na mostě přes úžinu Öresund spojující Švédsko s Dánskem. Občané EU a zemí schengenského prostoru tak zde musí při případné kontrole předložit cestovní doklad (pas) či občanský průkaz.